Postcode Checker
Enter your postcode to see if we deliver to your area and what services we can provide.
| Manufacture name | Bosch |
| Colour Name | Integrated |
| Consumer item width | 558 mm |
| Consumer item height | 1935 mm |
| Consumer item depth | 548 mm |
| Number of Drawers/Baskets | 3 |
| Fridge Number of Shelves | 4 |
| Reversible Door | Yes |
| Fast Freeze Function | true |
| Ice Cube Tray | Yes |
| Split Type | 70/30 |
| Door Hinge Type | Fixed Hinge |
| Defrost Process (Fridge) | Automatic |
| Defrost Process (Freezer) | Automatic |
| Frost Free | Yes |
| Fridge Net Capacity | 215 L |
| Freezer Net Capacity | 75 L |
| Energy Efficiency Class | D |
| Energy Star Rating | 4 |
| Noise Level | 34.0 dB |
| Climate Class | SN-ST |
Design features
Functions
Food freshness system
Key features - Fridge section
Key features - Freezer section
Additional features
Performance and Consumption
Dimension and installation
Country Specific Options
Enter your postcode to see if we deliver to your area and what services we can provide.