Bosch SMD6TCX00E Series 6 Fully-integrated Dishwasher (Discontinued)
Sorry, this item has been discontinued.
This one flew off our shelves! Unfortunately, we won’t be restocking this item. For help finding an alternative, please feel free to contact our friendly sales team, who would be happy to assist you.
0203 051 9780
How About These?
We have similar items in stock and ready to ship!
Key Points From Manufacturer
New for 2021Performance Energy Efficiency Class¹: A Energy² / Water³: 54 kWh / 9.5 litres Capacity: 14 place settings Programme duration⁴: 4:55 (h:min) Noise level: 44 dB(A) re 1 pW...
- Energy Label A: Our most energy-efficient dishwashers
- Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- PerfectDry: perfect drying results using less energy even with hard-to-dry items.
- Flex baskets: flexible and practical solution for easy loading.
- InfoLight: a red light on the floor indicates whether the dishwasher is switched on or off.
General
| Manufacture name | Bosch |
| Colour Name | Silver |
| Category name | 0 |
| Consumer item width | 598 mm |
| Consumer item height | 815 mm |
| Consumer item depth | 550 mm |
Key Features
| Cooker/Oven Control Panel Location | Controls at the top |
| Type of Control (Dishwashers) | Remote |
| Adjustable Upper Basket | Yes - Rackmatic 3-stage |
| Salt Light Indicator | Yes |
| Rinse Light Indicator | Yes |
| Water Softener | Yes |
| Half Load Option (Dishwashers) | Yes |
| Number of Wash Temperatures | 5 |
| End of Cycle Alert | Yes |
| Start Delay Option (Washers) | Continuous |
| Start Delay or Stop Delay Option | Start |
| Delay Timer | Yes |
Defrost Type
Capacity
| Number of Place Settings | 14 |
Efficiency
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level | 44.0 dB |
Programmes
| Number of Programs (Dishwashers) | 6 |
More
New for 2021
- Energy Efficiency Class¹: A
- Energy² / Water³: 54 kWh / 9.5 litres
- Capacity: 14 place settings
- Programme duration⁴: 4:55 (h:min)
- Noise level: 44 dB(A) re 1 pW
- Noise Efficiency Class: B
- Noise level (silence programme): 42 dB(A) re 1 pW
- 6 programmes: Eco 50 °C, Auto 45-65 °C , Intensive 70 °C, Express 60 °C, Silence 50 °C, Favourite
- Default favourite programme: Pre-Rinse
- 4 special options: Remote Start, Extra Dry, Half Load, SpeedPerfect+
- Machine Care
- Silence on Demand (via app)
- Flex basket system
- VarioDrawer - loading of cutlery on 3rd level
- 3 stage Rackmatic height-adjustable top basket
- Low friction wheels on bottom basket
- Rack Stopper to prevent derailing of bottom basket
- 2 foldable plate racks in top basket
- 2 foldable plate racks in bottom basket
- Upper rack cup shelf
- Lower rack cup shelf
- High Efficiency Energy Saving System
- Home Connect ready on WLAN
- Zeolith - Energy efficient and perfect drying results
- EfficientDry and Heat Exchanger
- DosageAssist detergent dispenser
- EcoSilence BLDC drive
- Automatic detergent detection
- AquaSensor III
- AquaMix - Glass protection system
- Push button top edge controls
- InfoLight (Red) - Light projection on the floor
- DoorOpen Assist - perfectly designed for kitchens without handles
- Acoustic end of cycle indicator, Time remaining indicator (min), water inlet indicator
- Time delay (3, 6 or 24 hours)
- ChildLock - double push to open
- AquaStop: Bosch's warranty in case of water damage - for the lifetime of the appliance. Please find warranty terms under https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/care-protection-and-parts/additional-warranties
- Self-cleaning filter system with 3 piece corrugated filter
- steam protection plate
- Stainless steel interior
- Dimensions (HxWxD): 81.5 x 59.8 x 55cm