Haier HWD100-B14939S8 I Pro Series 3 10/6kg Washer Dryer - Graphite (Discontinued)
Sorry, this item has been discontinued.
This one flew off our shelves! Unfortunately, we won’t be restocking this item. For help finding an alternative, please feel free to contact our friendly sales team, who would be happy to assist you.
0203 051 9780
How About These?
We have similar items in stock and ready to ship!
Key Points From Manufacturer
Haier’s Direct Motion Motors have been designed and built to last. Operating without a belt, the motor is directly attached to the drum, vastly reducing noise and vibration, increasing durability...
- D Wash/A Dry Energy Rating
- Direct Motion Motor
- Anti-Bacterial Treatment
- 24H Time Delay
- Automatic Weight Detection
General
| Manufacture name | Haier |
| Colour Name | Graphite |
| Consumer item width | 600 mm |
| Consumer item height | 850 mm |
| Consumer item depth | 680 mm |
Key Features
| Door Hinge Type | Left |
| Spin Speed Options | Variable |
| Number of Dry Programs | 3.0 |
| Start Delay Option (Washers) | Continuous |
| Start Delay or Stop Delay Option | Start |
Defrost Type
Capacity
| Dryer Drum Capacity | 6.0 kg |
Efficiency
| Energy Efficiency Class | A/D |
| Noise Level | 72 dB |
| Water Consumption (Full Load) | 68 L |
Programmes
More
Haier’s Direct Motion Motors have been designed and built to last. Operating without a belt, the motor is directly attached to the drum, vastly reducing noise and vibration, increasing durability as well as reducing energy and water consumption. With an international patent, it is the best in its category, and thanks to the direct control of its movements it is able to simulate even the most delicate hand washes. This exclusive Haier material protects the most sensitive areas of your washing dryer. Haier's Anti-Bacterial Treatment (ABT®) protects against mould and bacteria forming in vulnerable areas, such as the detergent drawer and porthole gasket for a more hygienic laundry cycle up to 99%. An incredibly convenient feature that allows you to select when you want your washing cycle to finish. Simply decide when you need your cycle to end and the washer dryer will automatically calculate the starting time. So now you can make sure your laundry fits around your life, and not the other way around!